Vi var på hytta i går, der hadde bjørka sprunget ut og små knall grønne blader klar for sommeren stod bare der og ventet på at jeg skulle plukke dem og lage te av dem. Jeg har lest om det i vinter og gledet meg til å teste det. Jeg måtte gjøre det i to omganger for første omgang hadde en litt ekkel bismak da jeg kokte det for lenge.
Jeg synes det er utrolig kult at vi alle har urter og planter i hagen som vi ikke tenker på at vi kan bruke i mat. Denne sommeren skal jeg få tid til å teste ut det naturen kommer med. Bjørk er utrolig rik på c-vitaminer og gir en søt smak når man lager te av den.
Det er kun de første små bjørkebladene som kommer på våren man kan lage te av. De kalles museører, som jo forklarer størrelsen på disse bladene. Plukk en 15-20 blader, pass på så du ikke får med noe annet enn bladene da det kan gi en litt beisk bismak synes ihvertfall jeg. Kok opp vann og trekk teen i fem minutter, sil av bladene og drikk! Bjørk smaker søtt i te, men tilsett gjerne litt honning. Husk at honningen bevarer mest av sine gode antiseptiske stoffer dersom vannet ikke er kokende varmt.